Geiger - Müllerův počítač:

Geiger - Müllerův počítač (dále jen GM počítač) je založený na schopnosti částic jádrového záření ionizovat plyn, přes který procházejí. GM počítač se skládá z kovového válcového pláště (katody), v jehož ose je uložená, jako tenký drát, volframová anoda (viz. obr. 1)

obr. 1 - GM počítač

GM počítač je vzduchotěsně uzavřený a naplněný vhodným plynem, jehož tlak je několik torr. Mezi anodou a katodou je přes odpor R připojeno dostatečně vysoké napětí. Jestliže do GM počítače vnikne nabitá částice, na své dráze interaguje s molekulami a atomy plynu, ionizuje je, a vytvoří tak páry elektron - ion, které se v elektrickém poli mezi anodou a katodou urychlují k směrem k odpovídající elektrodě.

Když je napětí mezi elektrodami dostatečně vysoké , v okolí anody vznikne silné elektrické pole, ve kterém se elektrony vzniklé primární ionizací urychlí tak, že při srážce s neutrálními částicemi plynu jsou schopné je ionizovat. Takto vzniklé sekundární elektrony se urychlí tak, že jsou schopny ionizovat další neutrální částice plynu, atd. Koncentrace nabitých částic se touto lavinovitou ionizací natolik zvětší, že prostor mezi anodou a katodou se stane vodivým, napětí na GM počítači poklesne a výboj vyhasne. Při tomto procesu vznikne na pracvoním odporu R napěťový impulz, který může být zaregistrován vhodným elektronickým zařízením.

Amplituda toho napěťového impulzu nezávisí na druhu ani na energii registrované částice. Proto GM počítače získáváme informaci pouze o tom, že nějaká částice radioaktivního záření vnikla do prostoru počítače a způsobila v něm ionizaci