MYŠ

5/8

   Koncem šedesátých let vynálezce Douglas Engelbart představil světu novinku, která je dnes známá pod přezdívkou myš. Své jméno dostala myš proto, že kabel spojující myš s počítačem Engelbartovi připomínal myší ocásek. Už jen málokdo si dnes pamatuje, že tenkrát měla myš bratříčka - pětiklapkovou klávesnici. Engelbart si totiž představoval, že s miniklávesnicí v levé ruce a myší v pravé ruce nebudeme potřebovat klasickou klávesnici.

   Myš je dnes nejčastěji používaným polohovacím zařízením. Mechanicky je realizována kuličkou, která se pohybuje po podložce a její pohyb je přenášen přes dva válečky na snímač. Jednoduchá elektronika uvnitř myši pak vypočítá relativní posun v daném směru a tato informace je předána počítači buď kabelem nebo dnes již i s využitím infračerveného přenosu dat (bezdrátová myš). Myš se připojuje k počítači buď přes sériový port (konektor 9 nebo 25pinů, konektor PS/2) nebo přes port USB. Aby myš fungovala, musí být do paměti zaveden její ovladač (systém Windows 9x se o to postará sám).

   Z hlediska vlastní funkce můžeme myši rozdělit do tří základních skupin:

elektromechanické - otáčející se kulička, pohybem po podložce, uvádí do pohybu dva válečky umístěné vzájemně pod úhlem 90o v jedné rovině. Součástí těchto válečků jsou mechanické kodéry, které při otáčení válečků přerušují elektrické kontakty, čímž jsou vysílány elektrické impulzy počítači, který je pak dále zpracovává.

optomechanické - princip přenosu pohybu myši je stejný jako u elektromechanických myší, ovšem místo přerušování elektrického proudu kodérem se přerušuje světelný paprsek vysílaný z emisních diod a snímaný světelnými detektory.

optické - myš je vybavena dvěma světelnými emisními diodami (červenou a infračervenou). Podložka pod tuto myš musí mít speciální rastr v černé a modré barvě. Odražené světelné paprsky procházejí čočkami a odráží se na fotodetektory. Přitom modré linky rastru absorbují červené paprsky, zatímco černé linky rastru absorbují paprsky infračervené. Jestliže se myš pohybuje, podložka absorbuje a odráží světlo, což registrují fotodetektory a převádějí ho na signály předávané dále počítači.