AT příkazy

   AT příkazy jsou krátké sekvence, kterými se ovládají modemy. Příkazy jsou standardizovány a platí pro většinu modemů (tyto modemy se pak označují jako AT Hayes kompatibilní). Jednotlivé modemy ale můžou používat některé své nadstandardní příkazy, které u jiných zařízení nebudou fungovat.

   Nejčastějším místem, kde se zapisují AT příkazy, je program typu terminál. Tento program komunikuje přímo s modemem, dokáže ho prostřednictvím těchto příkazů ovládat. Místo pro zadávání AT příkazů má každý komunikační program a zadávat je můžeme i do konfiguračních nabídek modemu. Příkazy se zapisují ve formě AT příkaz (hned za AT příkazy následuje příkaz bez mezer). Po zapsání příkazu se tento musí potvrdit klávesou Enter a příkaz je tak proveden. Na jeden řádek je dokonce možné napsat více AT příkazů (např. AT%C1N1 je shodný se dvěma příkazy AT%C1 a ATN1). Na jeden řádek lze ale zapsat maximálně 40 znaků.

   Zda je modem připraven pro komunikaci zjistíme napsáním znaků AT v terminálu a potvrzením klávesou Enter. Modem by měl odpovědět OK. Příkazy je možné zadávat tehdy, pokud modem nekomunikuje s jiným modemem po telefonní lince. Pokud již komunikuje, je nutné zapsat tzv. Escape sekvenci +++, vyčkat cca 1s a poté je možné zadávat další AT příkazy. Do datového režimu je možné se vrátit zadáním ATO.

   Vybrané AT příkazy:

Příkaz Činnost
D

Vytáčení čísla. Má několik parametrů, mezi nimiž jsou nejdůležitější P pro pulzní volbu a T pro volbu tónovou. pulzní volba se používá u analogových ústředen. (Např. ATDTtelefonní_číslo vytočí tónovou volbou telefonní-číslo - pozor, tel. číslo je nutné zadávat i s předvolbou). Dalším parametrem je S, který vytočí číslo uložené v paměti (např. číslo v paměti 2 se vytočí příkazem ATDTS=2)

P

Pokud po příkazu D následuje parametr T, je od této chvíle vždy použita pulzní volba

T

Pokud po příkazu D následuje parametr P, je od této chvíle vždy použita tónová volba

H0 nebo H

Pro ukončení (zavěšení) hovoru během komunikace

X3

Zakázání detekce oznamovacího tónu

Ln

Nastavení hlasitosti - od 0 (nízká) po 3 (maximální hlasitost) (standardní hodnota je ATL1)

Mn

Nastavení reproduktoru - 0 (reproduktor vždy vypnutý), 1 (reproduktor zapnutý, dokud není navázáno datové spojení), 2 (reproduktor vždy zapnutý), 3 (reproduktor zapnutý během vytáčení až do navázání datového spojení)

&F

Obnoví se tovární nastavení. Toto nastavení se nahraje do aktuálního profilu, který lze potom editovat a případně uložit

+MS=

Určuje maximální linkovou komunikační rychlost. Nejčastějším parametrem je V34, K56 a V90 - např. AT+MS=V90 pro nastavení komunikace rychlostí 56 kb/s protokolem V90. Příkazem AT+MS=? se vypíše seznam všech použitelných hodnot.

&Zn

Ukládá telefonní číslo do jednoho ze čtyř míst (0 až 3)

%Q

Zobrazí kvalitu signálu na lince

Zn

Reset modemu. Tento příkaz musí být na řádce jako poslední - příkazy za ním již nejsou vykonány. Účinek je totožný s vypnutím a opětovným zapnutím modemu. Použití tohoto příkazu znamená, že aktuální hovor je ukončen. Tento příkaz se používá, pokud potřebujete 100% ukončení spojení. Číslo n určuje, který profil se po resetu natáhne (např. ATZ1 natáhne profil č.1). Pokud číslo n neuvedeme, pak je standardně nahrán profil č.0

&V

Zobrazí aktuální konfiguraci modemu

&Wn

Zapíše aktuální nastavení do profilu 0 nebo 1. Např. AT&W0 zapíše konfiguraci do profilu 0

&Yn

Určení profilu, který bude natažen po resetu nebo zapnutí modemu

A/

Je zopakován poslední příkaz (stejně jako +++) se nezadává s úvodním AT a netiskne se Enter - je proveden ihned poté, co je napsáno lomítko