OPTICKÉ DISKY

   V současné době existují tři základní typy optických pamětí:

  1. Umožňující pouze čtení (CD-ROM). Tyto paměti jsou verzí kompaktních disků CD používaných pro audionahrávky. Kompaktní disk o průměru 12 cm pojme 640 MB. Data jsou na CD disk zapsána (vypálena) laserovým paprskem ve formě jamek do spirálové stopy na polymerovém kotouči. Při čtení se záznamová stopa ohledává laserovým paprskem a podle odraženého paprsku se vyhodnocuje zapsaná informace. Vzhledem ke způsobu záznamu do spirály má vyšší vybavovací dobu.

  2. Umožňující vícenásobné čtení, ale pouze jeden zápis (WROM). Jsou analogií kompaktního disku s tím rozdílem, že prvotní záznam dat provádí uživatel sám. Při něm se obvykle do telurové vrstvy nanesené na skleněném nebo polymerovém kotouči propalují polovodičovým laserem velmi malé otvory. Záznam se obvykle člení do stop ve tvaru spirály. Při čtení se opět užívá laser (s výkonem o řád nižším) a podobně jako u pamětí CD-ROM se na základě odrazu paprsku vyhodnotí zaznamenaná informace.

  3. Umožňující čtení i zápis (RWM). Jedním z principů použitých v prototypech je využití rozdílu magnetických vlastností některých materiálů (např. slitiny fermia, železa a kobaltu) za různých teplot - kritický je tzv. Curieův bod 240 oC. V čtecí a zápisové hlavě je kromě optického systému také malá cívka vytvářející slabé magnetické pole. Při záznamu informace se využívá toho, že lokální zmagnetování vrstvy se provede jen v těch místech, která jsou laserem ohřáta na Curieův bod. Čtení je založeno na tom, že odrazivost zmagnetovaných a nezmagnetovaných míst na povrchu disku se liší.

   

   

CD-ROM

   Mechaniky CD-ROM

Princip CD
1 ... plocha
2 ... ohnisko
3 ... prohlubeň
4 ... vrstva ochranného laku
5 ... reflexní vrstva
6 ... polykarbonátový nosič
7 ... laserový paprsek

I ... optický disk
II ... fokusační systém
III ... fotodioda
IV ... kolimátor
V ... laser
VI ... hranol s polopropust. zrcadlem







   Často se dnes setkáme u novějších CD-ROM mechanik se dvěmi zkratkami - CAV a CLV. Tato označení popisují způsob, jakým jsou data čtena z disku. Tím tradičním je CLV, což znamená, že data jsou čtena konstantní lineární rychlostí. Data jsou tedy čtena ze všech míst disku konstantní rychlostí. Mechaniky CLV mají v označení jedinou rychlost, jde třeba o mechaniky dvanáctirychlostní.

   Druhým typem jsou CAV, které mají konstantní úhlovou rychlost, což znamená, že se disk otáčí stále stejnou rychlostí. Datové stopy vzdálenější od středu tak pochopitelně kmitají pod čtecím laserem rychleji než ty u vnitřního okraje. Protože má tato metoda čtení dat různou rychlost čtení v různých částech disku, bývají tyto mechaniky označovány např. jako 12 až 50 rychlostní. Můžeme se ale též setkat s mechanikou pracující s metodou CAV, která má udánu pouze jednu rychlost. Tato rychlost je pak ta nejvyšší, kterou může mechanika číst.

   Shrneme-li tyto poznatky, dojdeme k závěru, že moderní CD-ROM mechaniky by měly pracovat s metodou CAV. Zapisovací mechaniky by ale měly naopak využívat metody CLV zejména z důvodu zpomalení čtení vypáleného CD disku.

DVD

   Nejrychlejší mechaniku DVD vlastní firma Pioneer Multimedia. Její parametry jsou 10xDVD-ROM a 40xCD-ROM. Nese označení A04SZ a umí teoreticky přenosovou rychlost až 13,5 MB/s. Navíc zvládá číst veškeré známé formáty jak DVD (jedno i dvouvrstvé disky), tak CD (vč. CD-R a CD-RW).