Formáty obrazů

JPEG

     Toto je zkratka pro bitmapový (rastrový) typ grafických souborů (Joint Photographic Expert Group, což je název skupiny koordinující standardizaci datové komprese statických obrazů). JPEG je dnes jedním z nejrozšířenějších formátů a téměř každý program jak v systému Macintosh, tak v systému Windows může ukládat a otevírat obrázky ve formátu JPEG. JPEG je také jedním ze dvou hlavních formátů používaných pro obrázky na Internetu. Většina digitálních fotoaparátů jej také používá pro ukládání snímků.

Jednou z hlavních výhod formátu JPEG je ta, že provádí kompresi grafických dat, což grafické soubory zmenšuje. Menší grafické soubory spotřebují méně místa na disku a z webových stránek se pak stahují rychleji.

Problém je v tom, že JPEG používá schéma ztrátové komprese, což znamená, že při provádění komprese jsou některá grafická data obětována. Při počátečním uložení obrázků do paměti fotoaparátu nedochází k přiliš velké ztrátě dat, vyberete-Ii takovou možnost ukládání, při které se aplikuje minimální nebo dokonce střední míra komprese. Ale pokaždé, když obrázek pomocí grafického editoru otevřete, editujete a pak zase uložíte, je tento obrázek vždy znovu komprimován a následně i více poškozen.

Provádíte-li ukládání ve formátu JPEG, obvykle se zobrazí dialogové okno, kde lze specifikovat míru požadované komprese.
Aby ke ztrátě dat docházelo v minimální míře a aby byla zajištěna vysoká kvalita tisku, vyberte nastavení nejvyšší kvality ( což znamená menší míru kom- prese). U webových obrázků vystačíte se střední kvalitou, tj. s nastavením střední míry komprese.

Pracujete-li na snímku, ukládejte jej průběžně buď v nativním formátu vašeho programu nebo ve formátu TIFF, který uchová veškerá důležítá grafická data. Ve formátu JPEG jej uložte až ve chvíli, kdy ukončíte veškeré editování. Tímto způsobem snížíte ztrátu dat na minimum.

 

EXIF

    EXIF je zkratka pro výměnný grafický formát (Exchangeable Image Format). Tento formát je jednou z mnoha variant formátu JPEG. Mnoho digitál- ních fotoaparátů ukládá obrázky ve formátu EXIF, někdy je také zmiňován jako JPEG (EXIF). Pří ukládání v tomto formátu se společně s obrázkem ukládají také metadata -přídavná data. Metadata ukládaná digitálními fotoaparáty zahrnují takové údaje, jako je rychlost závěrky, clona a jiná nastavení použitá při pořizování obrázku.

Zaznamenává-li váš fotoaparát metadata, nemusíte pří pořízování obrázků pro- vádět žádná zvláštní nastavení, ale chcete-li pak tato data po převodu obrázků do počítače zobrazit, musíte použít speciální rozbalovací program EXIF. Některé fotoaparáty se dodávají s příslušným softwarem pro zobrazení meta- dat, také si ale můžete zakoupit některý z levných programů určených pro tuto operací. Podrobnější informace jsou uvedeny v kapitole 4 ve vložené pod- kapitole "Metadata".

 

TIFF

    Pokud vás to zajímá ( což není nutné), TIFF je zkratkou pro bitmapový formát pro bitově mapovanou grafiku (Tagged Image File Format). Tento formát je stejně populární jako JPEG, s výjimkou Internetu, kde se používá JPEG nebo GIF. Stejně jako obrázky ve formátu JPEG i obrázky ve formátu TIFF lze otevřít pomocí většiny programů určených pro systém Macintosh a Windows.

Při ukládání obrázku do forinátu TIFF vás program obvykle vyzve, abyste specifikovali pořadí bajtů. Chcete-li používat obrázek na počítači Macintosh, vyberte volbu Maclntosh, v opačném případě vyberte volbu PC. Máte také možnost aplikovat kompresi LZW. LZW je schéma bezeztrátové komprese, což znamená, že při komprimaci obrázku budou vyloučena pouze nadbytečná data, takže kvalita obrázku neutrpí. Při této kompresi se bohužel velikost grafického souboru nesníží tak, jako při použití komprese JPEG, takže se TIFF pro komprimaci webových obrázků nepoužívá.

Většina (nikoli všechny) programů podporuje grafické soubory TIFF s kompresí LZW. Pokud máte potíže při otevírání souboru TIFF, může být zakopaný pes v kompresi. Zkuste obrázek otevřít a uložit jiným programem a kompresi tentokrát vypněte.

 

Photo CD a Pro Photo CD

    Photo CD od společnosti Eastman Kodak je formát vyvinutý záměrně pro převod diapozitivů a filmových negativů na CD-ROM. Editační a katalogizační programy mohou otevírat obrázky Photo CD. Ale vět- šina softwaru určeného pro běžné uživatele neumožňuje ukládat v tomto for- mátu. Chcete-li fotografie uložit jako obrázky Photo CD, musíte se obvykle obrátit na fotostudio.

Formát Photo CD umožňuje uložit stejný obrázek v pěti různých velikostech, od 192 x 128 pixelů až do 3 072 x 2 048 pixelů. Formát Pro Photo CD je pak určen pro profesionály, kteří požadují obrázky s velice vysokým rozlišením, poskytuje možnost uložení o rozměrech až 6 144 x 4 096 pixelů.

Otevřete-li obrázek Photo CD, můžete si vybrat velikost obrázku, se kterou chcete pracovat. Zvolte takovou velikost, která odpovídá počtu pixelů potřebných pro koncový výstup. Pro obrázky, které chcete tisknout, se obvykle vybírá největší dostupný rozměr. Pamatujte, že čím víc pixelů obrázek obsahuje, tím je rozlišení obrázku vyšší a tím je vyšší i kvalita vytištěného obrázku. Pokud si vám počítač postěžuje, že nemá dostatek paměti pro otevření obrázku, zkuste použít velikost o číslo nižší. U webových obrázků můžete vystačit s některým menším rozměrem.

 

FlashPix

    FlashPix je nový formát vyvinutý několika společnostmi jako Kodak, Hewlett-Packard a Microsoft. Cílem tohoto formátu je urychlit proces editování obrázků a umožnit uživatelům editovat veliké obrázky na počítačích, které nemají obrovskou operační paměť RAM.

Formát FlashPix se podobá formátu Photo CD v tom, že obrázek se do jednoho souboru ukládá v různých velikostech. Různé verze obrázku jsou uspořádány do pyramidy, jejíž základnu tvoří největší verze obrázku. Při editování obrázku se většina příkazů provádí u nejmenší verze, což snižuje dobu a požadavky na operační paměť RAM, které počítač potřebuje pro editování. Pouze několik editovacích funkcí vyžaduje, aby software sáhnul k největší verzi obrázku.

Formát FlashPix byl horkou novinkou před několika lety, ale nyní již není tolik žádaný. Ne všechny editační nebo katalogizační programy podporují FlashPix a někteří výrobci hardwaru a softwaru, kteří dříve zahrnovali podporu pro FlashPix do svých výrobků, tak již nečiní. Proto se nedoporučuje tento formát používat, pokud nechcete pracovat výlučně s editačním programem podporujícím FlashPix a pokud máte v úmyslu sdílet své obrázky s někým, kdo používá jiný program. Formát FlashPix nejenže není podporován příliš mnoha programy, ale soubory FlashPix jsou větší než soubory uložené při použití většiny jiných formátů -včetně TIFFu.

 

GIF

    Tento formát byl vyvinut pro usnadnění přenosu obrázků pomocí on-line služeb CompuServe. Dnes jsou formáty GIF (Graphics Interchange Format) a JPEG nejakceptovatelnějšími formáty pro celosvětovou síť. Jedna varianta formátu GIF, duchaplně nazvaná GIF89a, umožňuje vytvářet v obrázku prů- svitné plochy, takže je skrz obrázek vidět pozadí webové stránky.

Formát GIF je podobný formátu TIFF tím, že také používá kompresi LZW, která zmenšuje rozměry souboru beze ztráty důležitých grafických dat. Nevýhodou je, že GIF je limitován na ukládání 8bitových obrázků (256 barev nebo méně).

8bitový obrázek má zrnitější vzhled, protože nemá dostatečný počet barev pro zobrazení původních odstínů ovoce. Jeden odstín žluté například musí být použit pro vyjádření několika různých tónů stejné barvy.

 

PNG

    PNG, což je zkratka pro přenosnou síťovou grafiku (Portable Network Fraphics), je relativně nový formát vytvořený pro webovou grafiku. Liší se od formátu GIF tím, že není omezen na 256 barev, a od formátu JPEG tím, že nepoužívá ztrátovou kompresi. Výhodou tohoto formátu je to, že poskytuje lepší kvalitu obrazu, nevýhodou, že soubory jsou větší, což znamená, že se webové stránky načítají déle.

Podobně jako FlashPix je formát PNG stále ještě v plenkách a není podporován staršími programy pro vytváření webových stránek. Zatím se pro webové stránky lépe hodí formáty GIF a JPEG.

 

BMP

    BMP, grafický formát vyvinutý firmou Microsoft (Windows Bitmap ), je populární formát používaný dnes převážně pro obrázky užité jako tapeta na PC s operačním systémem Windows.

Programátoři občas používají formát BMP pro obrázky, které se objeví v nápovědě. (Někteří lidé nazývají BMP obrázky zjednodušeně bitmapami, ale tento výraz je zavádějící, protože pojem bitmapové obrázky se vztahuje ke všem obrázkům založeným na pixelech. )

BMP nabízí schéma bezeztrátové komprese známé jako RLE (Run Lenght Encoding = kódování délky běhu), což je dobrá možnost, ale nehodí se pro vytváření pozadí. Při vyhledávání obrázků tapet má Windows někdy problémy rozpoznat soubory uložené pomocí RLE, proto budete možná muset od používání RLE pro tyto účely upustit.

 

PICT

    Formát PICT je založen na obrazovkovém jazyce Apple QuickDraw a je místním grafickým formátem pro počítače Macintosh. Je-li na počítači Macintosh instalována aplikace QuickTime, můžete na obrázky PICT použít kompresi JPEG. Mějte se ale na pozoru, protože verze QuickTime komprese JPEG poškozuje obrázky ještě více, než kdybyste je ukládali jako obrázky JPEG. Proto je ve většině případů ukládání souborů ve formátu JPEG lepší možností, než ukládání ve formátu PICT. Jediným důvodem pro použití for- mátu PICT je, že chcete umožnit někomu, kdo nemá grafický editor, aby si prohlédl vaše snímky. Soubory PICT lze otevřít pomocí SimpleText Microsoft Wordu a jiných textových procesorů.

 

EPS

    EPS, zapouzdřený PostScript (Encapsulated PostScript), je formát používaný převážně pro profesionální publikování prováděné pomocí počítače (DTP) a pro grafické práce. Vyžaduje-li DTP program nebo grafické studio sou- bory ve formátu EPS, použijte jej. V opačném případě použijte raději TIFF nebo JPEG. Soubory EPS zaberou na disku mnohem více místa než soubory TIFF a JPEG.