protokol V.90
    (známý také jako V.PCM, pulsně-kódová modulace) se neomezuje - tak jako všechny předchozí - parametry telefonní linky. Právě naopak: jeho filosofií je: "zajistěte mi linku kvalitnější než je průměr a s definovanými vlastnostmi a uvidíme co se s tím dá dělat".
V.90 předpokládá na trase pouze jediný A/D převod a maximální délku analogového vedení 5 km (viz předchozí článek). Ve směru downloadu (tj. např. trasa internetový poskytovatel - účastník, poskytovatel je připojen většinou přímo 2Mb PCM30, což je samozřejmě digitální přípojka) je využívána PCM modulace.

    Maximální přenosová rychlost je však i tady omezena - tentokrát parametry kodeku a principem digitálních telefonních ústředen samotných. Každému účastníku je v těchto ústřednách vyhražen datový tok 64kb/s (8 kb/s vzorkovací kmitočet, 8 bitů délka slova), takže výš (bez uvažování komprese) již není možné jít, to je fyzická mez. Na druhou stranu není možné plně využít ani oněch 64kb/s (díky výše zmíněným rušivým vlivům jako kvantizační šum, ruchy, ozvěny atd.), takže výsledná maximální rychlost, na níž se výrobci dohodli, byla 56kb/s.
   
Ve směru uploadu pak využívá protokolu V.34 s maximální rychlostí 33,6 kb/s.


protokol V.92
    odstraňuje "analogovou" část protokolu V.90 a nahrazuje ji i v "uploadovém" směru PCM modulací. Z toho vyplývají následující výhody.

    Přenosová rychlost v "uploadovém" směru je zvýšena na 44kb/s (samozřejmě i tady platí požadavek na jediný A/D převod na trase, takže pokud vám nefunguje V.90, zapomeňte na V.92). Rychlejší handshake (to je ta úvodní sekvence, kdy při připojování na sebe oba modemy popiskují, aby zjistily co je ten naproti zač a jakou kvalitu má telefonní linka mezi nimi). Zavedení Call Waiting  - neboli možnost "vzít" jiný hovor bez položení stávajícího, který zatím čeká na pozadí. To vám v praxi umožní přijmout telefonní hovor bez toho, že byste zavěsili modem a po jeho ukončení přejít opět na přenos dat.