TV tuner
TV tuner umožňuje počítači přijímat a zobrazovat televizní signál. Počítač se tak stane plnohodnotnou televizí s několika funkcemi navíc. Existují různé typy TV tunerů. První skupinu tvoří různá externí zařízení. Jako zástupce jmenujme např. externí TV tuner pro sběrnici USB.
Podstatná většina TV tunerů je však vyrobena jako přídavné karty počítače. Ta se instaluje do volného slotu PCI. Přes tuto sběrnici pak dodává grafické kartě potřebná data. Nevýhodou je relativně vysoká zátěž procesoru, což může brzdit běžící programy v počítači.
Existuje ještě další řešení - grafická karta kombinovaná s TV tunerem. Takové zařízení nezatěžuje procesor počítače, nezabírá další slot PCI a je cenově poměrně výhodné. Samotná volba řešení závisí na použití počítače. Pokud hrajeme pouze hry, je lepší tuner samostatný - dobrou grafickou kartu vyměníme do roka za novou, zatímco dostačující, ale kvalitní TV tuner vydrží několik let.Všechny tyto dosud popsané tunery mají jednu společnou výhodu a nevýhodu - obraz nemusí běžet na celé ploše monitoru, ale třeba jen v malém okénku v rohu (např. jako pomocník v MS Office). Díky tomu můžeme například psát dopis v textovém editoru a zároveň v roku sledovat dění oblíbeného televizního pořadu. Nevýhodou je, že počítač musí být vždy zapnutý, a to i tehdy, chceme-li se dívat pouze na TV.
externí TV tuner určený pro sběrnici USB
Uvažujeme-li o koupi TV přijímače pro svůj počítač, pak si musíme uvědomit několik základních informací:
Obrazovka monitoru je mnohem dokonalejší než obrazovka TV a TV obraz bude na monitoru vypadat mnohem hůře (obraz na monitoru je složen z většího počtu jemnějších bodů).
Monitor s velkou úhlopříčkou je mnohem dražší než TV.
TV karta má většinou slabý vstupní zesilovač, a proto musíme mít pro zajištění kvalitního obrazu i kvalitní signál a kvalitní anténu.
Z uvedeného vyplývá, že TV karta není schopna konkurovat kvalitnímu televizoru. Jde pouze o levnější a méně kvalitní zpříjemnění chvil u počítače. Na druhou stranu lze získat ovládáním přes počítač řadu funkcí (například záznam pořadu na pevný disk). Televizor v PC asi nikdy nenahradí klasický televizor pro celou rodinu, ale pokud chceme sledovat jiný pořad než zbytek rodiny, může sloužit jako druhý televizor.
Některé televizní tunery mají také řadu dalších vstupů a výstupů. Např. grafická karta ATI All in Wonder kombinovaná s TV tunerem má navíc externí vstup. Možné je propojení přes klasické konektory Cinch, nebo nové S-Video. Připojit můžeme např. videorekordér nebo videokameru. Se speciální aplikací pro zachytávání videa je možné video digitalizovat a zaznamenat na pevný disk. Později ho můžeme sestříhat, upravit a vypálit na CD.
Na kartě se nalézají také výstupní konektory. Opět jsou k dispozici konektory Cinch a S-Video. Díky nim můžeme sledovat např. film přehrávaný DVD mechanikou počítače na televizní obrazovce.
karty pro zpracování videa
TV tunery sice také umožňují záznam videa, svou kvalitou jsou však určeny pro amatérské účely. Pro profesionály jsou určeny speciální karty, tzv. videostřižny. Tyto karty disponují vstupy pro připojení digitální kamery a dalších zařízení. Karty jsou určeny pro střih, úpravu a komprimaci videa. Vzhledem k jejich ceně jsou pro běžného uživatele nedostupné.