EDO RAM (Extended Data Out Dynamic Random Access Memory)

    Paměťové moduly dříve užívané v počítačích byly osazovány dynamickými paměťmi s čipy typu FPM - "Fast Page Memory", nebo novějšími typy pamětí typu EDO - "Enhanced Data Out". Standardní FPM dynamické paměti jsou starší technologie, vyznačující se přístupovou dobou k datům 60-70ns. Již tyto paměti byly oproti klasickým dynamickým pamětem pokrokem, jelikož používaly technologii postupného tzv. stránkového adresování.
   
Novější typy pamětí typu EDO tento princip zachovávají a mají navíc změněnu technologii adresování tak, že data na výstupu paměti mohou být delší dobu a zároveň mohou být vybavovány rychleji, takže se EDO paměti vyznačují i kratší přístupovou dobou.

    Výše zmíněné typy pamětí se instalovaly do tzv. SIMM modulů. Moduly byly dvojího druhu - první, dříve používaný typ měl 30 pinů a šířku datové sběrnice 8 bitů. Tyto paměti se používaly v počítačích s procesory 286, 386 a některých 486. Druhý typ má již 72 vývodů. Datová sběrnice má šířku 32 bitů. Moduly se používaly pro procesory 486 a Pentium. Ještě dnes se s nimi můžeme v některých starších počítačích setkat.
   
Aby počítač správně fungoval, musí být datová šířka paměti shodná s datovou šířkou procesoru. Proto se musely uvedené paměti sdružovat do skupin - tzv. párovat.

nahoře 30 pinový modul, dole 72 pinový modul SIMM

 

    SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory)

    Jedná se o typy paměťových modulů pro systémy s procesory s 64-bitovou architekturou. Tyto paměti se osazují do DIMM modulů, pro které jsou téměř všechny moderní základní desky přizpůsobeny. Šířka paměťové sběrnice je 64 bitů. Mají dva zářezy, díky nimž je není možné zasunout obráceně.
    
Teoretické přenosové rychlosti jsou 800 MB/s a 1 GB/s. Uvedené rychlosti úzce souvisejí s jednotlivými typy SDRAM pamětí, takže teoretické rychlosti 800 MB/s dosáhneme u 100 MHz (PC 100) pamětí a rychlosti 1 GB/s u pamětí pracujících na 133 MHz (PC 133). Existují ještě starší typy pamětí, které jsou označovány jako PC 66 a pracují na frekvenci 66 MHz.
   
Uváděné přenosové rychlosti jsou pouze teoretické, reálná datová propustnost paměti PC 100 se pohybuje v rozmezí 300 - 320 MB/s.

paměťový modul DIMM se 168 vývody

 

    DDR (Double Data Rate SDRAM)

    Jednou z možností, jak datovou propustnost paměti zvýšit, je použít DDR paměti. DDR je zkratkou pro Double Data Rate (dvojnásobná datová rychlost). DDR paměti nabízejí dvojnásobnou datovou propustnost, tedy až 2,1GB/s při 133MHz sběrnici (tzv. PC266 nebo PC2100). Dosahují toho jednoduše tak, že přenášejí dvojnásobné množství dat během jednoho cyklu - na náběžné i sestupné hraně. Klasické SDRAM paměti přenášejí data pouze na náběžné hraně. V praxi to samozřejmě tak jednoduché není, ale důležité je, že DDR paměti vycházejí z dnešních SDRAM, a tudíž je jejich výroba poměrně levná a praktická implementace snadná.
   
Stejně jako SDRAM jsou i DDR paměťové moduly nazývány DIMMy, nejsou však zpětně kompatibilní s SDRAM. DDR moduly jsou 184-pinové a mají jinak umístěné výřezy (klíče), takže se ani omylem nedají zasunout do patic pro SDRAM. V praxi to znamená, že abychom mohli použít DDR paměti, musíme mít základní desku s podporou DDR. 

 


    RDRAM (Rambus DRAM)

   Rambus DRAM paměť je nejnovějším typem paměti, na jehož vývoji se podílelo množství firem v čele s Rambus a Intelem. Rambus paměti jsou navrženy s ohledem na velkou přenosovou šířku, minimální čekací doby a maximální vytížení sběrnice. Podobně jako ostatní paměti jsou i Rambus paměti tvořeny z čipů umístěných na desce plošných spojů.
  
Vzhledově se podobají SDRAM pamětem, mají také 168 pinů po obou stranách modulu, odlišeny jsou však dvěma jinak umístěnými výřezy na dolní straně, a proto se nedají s SDRAM zaměnit. Pro Rambus moduly a patice se používá označení RIMM (Rambus In-line Memory Module).

    Vnitřní struktura Rambus čipů i modulů je od SDRAM zcela odlišná. Rambus má oddělenou datovou a řídící sběrnici, což umožňuje silně zatížit datovou sběrnici. Ta je sice pouze 16-bitová, pracuje ale na frekvenci 300MHz a více, přičemž data jsou posílána dvakrát v jednom cyklu. Datová propustnost Rambus pamětí je tak při 400MHz frekvenci 1,6GB/s. Sběrnice Rambus (Direct Rambus kanál) prochází modulem, takže všechny sloty na základní desce musejí být osazeny. Stačí však použít prázdný modul (tzv. continuity modul), který bývá dodáván se základními deskami s RIMM paticemi.

    V současné době se Rambus paměti na trhu teprve začínají objevovat, protože zdaleka ne všichni výrobci paměťových čipů jsou schopni na výrobu Rambus čipů přejít. Výrobci paměťových modulů jsou na příchod nových čipů připraveni, stejně tak se začínají objevovat základní desky s RIMM sloty. Většímu rozšíření Rambus pamětí brání v neposlední řadě také cena, která je zatím několikanásobně vyšší než SDRAM.

paměťový modul RIMM