BORKOVICKÁ BLATA

Rašeliniště Borkovická (Soběslavská) blata se nachází asi 5 km jihozápadně od Soběslavi nedaleko obce Borkovice. Hlavní ložisko rašeliny ohraničuje spojnice obcí Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty a Komárov.

zastavení naučné stezky s informacemi o těžbě rašeliny
Těžba rašeliny v podobě borků se dříve prováděla primitivním způsobem zvaným "píchání borků". Speciálními rýči se ukrajovaly rašelinné cihly, které se sušily a po vysušení používaly pro domácí otop. V 50. letech dvacátého století byla v oblasti Borkovic zahájena průmyslová těžba rašeliny, jež byla po vytěžení hlavních ložisek zastavena.

Nejzachovalejší část blat o rozloze 54,5 ha bylo v roce 1980 vyhlášeno chráněným územím. Jím dnes prochází 5,5 km dlouhá Naučná stezka Borkovická blata. Má celkem 31 zastávek, na nichž je návštěvník seznamován s rázovitou blatskou kulturou, způsoby těžby rašeliny a následnými rekultivacemi i s jednotlivými druhy flóry rostoucí na blatech. Uprostřed rezervace byla vybudována vyhlídková věž s pěknými výhledy na celý prostor Borkovických blat. Trasa stezky vede z větší části po povalovém chodníku.

z naučné stezky Borkovická blata Borkovická blata

Na jižním okraji lesa při komunikaci z Mažic do Soběslavi leží parkoviště, které je vstupní branou do prostoru Borkovických blat a na naučnou stezku. Jiný přístup umožňuje rovněž silnice Soběslav - Bechyně s odbočkou vlevo ve Vesci u Vlastiboře. Ta přivede návštěvníka až do Mažic, v jejichž blízkosti je začátek stezky. Pěší turisté mohou využít žlutě značené trasy z Veselí nad Lužnicí, která je po 6 km přivede k Borkovickým blatům. Ze Soběslavi sem umožňuje přístup trasa modré značky (asi 13 km).


(c) Martin Bílek 1999. All rights reserved.