Při popisu instalace budeme uvažovat síťovou kartu určenou pro slot PCI. Tento typ je totiž v současnosti nejrozšířenější. Instalací ovladačů a dalším nastavováním síťové karty se zabývají kapitoly instalace ovladače a konfigurace nastavení sítě.

 

   Nejprve je nutné vypnout počítač. Použít můžeme buď vypínač na zadní straně počítačového zdroje, nebo přímo odpojíme zdroj od elektrického rozvodu. Nyní musíme otevřít počítač. Způsob sejmutí krytu počítače je závislý na typu počítačové skříně, většinou je potřeba odšroubovat několik šroubků na zadní části počítače. Poté kryt počítače sejmeme.
   
Na základní desce si vybereme volný slot PCI, do kterého budeme síťovou kartu instalovat. Odstraníme zadní kryt pro výstup konektorů karty, který přísluší zvolenému slotu. Způsob odstranění krytu opět závisí na typu skříně počítače. Některé typy skříní mají zadní krytky pouze přišroubované, zde stačí vyšroubovat příslušný šroubek a kryt odstranit. Jiné typy skříní mají krytky odlamovací. Při odstraňování si dejte pozor, aby nedošlo ke zničení základní desky.
   
Síťovou kartu nyní zasuneme do takto připraveného slotu a zajistíme šroubkem. Nyní opět počítač zakrytujeme.

zadní strana síťové karty - zleva BNC konektor, LED dioda, konektor RJ 45



   
Zbývá připojit síťový kabel. Podle typu použité kabeláže vybereme vhodný konektor. Používáme-li koaxiální kabel s konektory BNC, není možné připojit kabel přímo do síťové karty. Kabel připojíme na BNC-T, na druhý konec připojíme BNC terminátor a poslední konektor zapojíme do síťové karty.
   
V případě, že používáme kroucenou dvoulinku, konektor zastrčíme přímo do síťového adaptéru. Pro propojení dvou počítačů použijeme speciální kabel, který má prohozené některé páry vodičů. Pro propojení počítače s rozbočovačem používáme normální kabel.

   Hardwarová část instalace je nyní dokončena, nyní můžeme počítač zapnout. Instalaci síťové karty si můžete prohlédnout v této videoukázce.