Topologie sítě je způsob vzájemného propojení uživatelů sítě. U sítí PC-LAN se nejčastěji setkáváme s následujícími topologiemi:


    sběrnicová topologie

    Všichni uživatelé sítě jsou připojeni na společný kabel (sběrnici). Tato struktura je velmi jednoduchá. Jednotlivé počítače jsou propojeny koaxiálním kabelem, který musí být na obou koncích ukončen terminátorem. Terminátor je odporový prvek o impedanci 50 ohm, jehož úkolem je zabránit odrazu vlny na koncích vedení. Tato struktura umožňuje vytvořit pouze pomalejší sítě (10 Mb/s).
   
Největší výhodou tohoto zapojení je velmi jednoduchá instalace a připojování dalších uživatelů (počítačů). Nevýhodou je skutečnost, že rozpojení kabelu v kterémkoliv místě způsobí havárii celé sítě.

sběrnicová topologie sítě

 

    hubová (stromová) topologie

    Jednotlivé počítače jsou připojeny pomocí tzv. HUBu. Zde se využívá topologie hvězda. Jednotlivé počítače nejsou přímo propojeny mezi sebou, ale jsou propojeny přes aktivní prvek - rozbočovač (HUB). V závislosti na typu rozbočovače a síťové karty lze vytvořit i rychlé sítě (10 Mb/s nebo 100 Mb/s). Hvězda je v současnosti využívanou strukturou.
   
Výhodou je jednoduché rozšiřování sítě a poměrně velký dosah. Přerušení kabelu mezi počítačem a HUBem nezpůsobí havárii celé sítě.

hubová (stromová) topologie sítě

 

    kruhová topologie

    Jednotlivé počítače jsou propojeny kabelem do kruhu. Signál postupně prochází přes všechny připojené počítače. Každý počítač je propojen s následujícím, poslední počítač je propojen s prvním.
   
Nevýhodou je skutečnost, že připojení nového počítače je mnohem složitější. Porucha kteréhokoliv počítače v síti může způsobit nejen poruchu sítě, ale i havárii celé sítě.

kruhová topologie sítě