S bouřlivým rozvojem multimédií se v poslední době značně zlepšila kvalita zvukového výstupu z osobních počítačů. K reprodukci zvuku ve kvalitě, jaké dnes počítače vybavené zvukovými kartami dosahují, už dávno nestačí malý reproduktorek, který je vestavěn do každé počítačové skříně. Ten také není určen k reprodukci hudby, ale k tomu, aby na nás počítač mohl aspoň zapípat, když se mu něco nelíbí a nemůže nám to napsat na obrazovku.

   
Vznikl tedy problém, jak zvuk vyrobený počítačem dostat ke zvukovým orgánům uživatele. První variantou je připojení zvukového výstupu ze zvukové karty počítače na stávající hi-fi systém v domácnosti. Toto řešení je však poměrně nepraktické, i když nabízí často velice kvalitní reprodukci – takovou, na jakou jsme zvyklí z při poslechu hudby z klasických zařízení. Nevýhodou je složitost propojení. Zároveň zvukovým výstupem z počítače bráníme ostatním členům domácnosti v poslechu jejich oblíbené hudby nebo rádia. Vhodnější je místní ozvučení nezávislé na jiných zařízeních, a to stereofonními sluchátky nebo reproduktory.

 

    sluchátka

    Sluchátka jsou vhodná tehdy, nechceme-li rušit okolí nebo chceme-li mít kvalitní a okolím nerušený poslech. Při volbě sluchátek se zaměřme mimo jiné na dostatečnou délku kabelu, protože zvuková karta má zpravidla výstup jen na zadní straně počítače.

 

    reproduktory

    Pasivní reproduktory nemají vlastní zesilovač, proto je nutné, aby zesilovač měla zvuková karta. Tento druh reproduktorů nevyžaduje napájecí zdroj a velmi jednoduše se připojuje. Ovládání hlasitosti, basů a výšek, stejně jako dalších možných parametrů zvukového výstupu, se provádí pouze prostřednictvím programu obvykle dodávaného se zvukovou kartou.
   
Aktivní reproduktory mají zabudován vlastní zesilovač, který umožňuje regulaci mnoha parametrů. Zesilovač je napájen vnějším nebo vnitřním zdrojem. Kvalita zvuku přímo souvisí s velikostí reproduktorů. Výhodou aktivních reproduktorů, které mají přímo na sobě prvky pro ovládání hlasitosti, je také možnost v případě potřeby zvuk rychle ztišit, nebo dokonce zcela vypnout.

stereofonní reproduktory


    3D zvuk

     Abychom dosáhli prostorového zvukového efektu, musíme použít minimálně čtyř reproduktorů. Dva budou umístěny před posluchačem, jeden na levé a druhý na pravé straně. Zbývající dva reproduktory budou umístěny za zády posluchače. Zvuková karta musí podporovat výstup na čtyři reproduktory. Většina dnešních karet již tuto podmínku splňuje.
   
Aby bylo dosaženo kvalitního zvuku i při nízkých frekvencích (basy), přidává se k sestavě ještě basová jednotka, tzv. subwoofer. Je o mnoho větší než satelitní reproduktory a umisťuje se pod pracovní stůl, nebo do rohu místnosti, aby se zvuk dobře odrážel. V subwooferu bývá většinou skryt napájecí zdroj a připojují se k němu satelitní reproduktory. Někdy bývá celá sestava doplněna ještě o jeden středový reproduktor. Ten se umisťuje před posluchače mezi levý a pravý satelitní reproduktor. V tomto případě mluvíme o sestavě 5.1, kde první číslo označuje počet satelitních reproduktorů a druhé basovou jednotku.

reproduktorový systém 5.1