Existuje několik základních principů, kterými se snímá pohyb myši a převádí na počítačový signál. Nyní si ty nejpoužívanější principy trochu vysvětlíme.

 

elektromechanické
    Tento typ myši využívá pro snímání pohybu kuličku. Pohybem po podložce se kulička otáčí. Na kuličku doléhají dva válečky umístěné vzájemně pod  úhlem 90o. Tyto válečky se otáčejí současně s kuličkou a rozkládají pohyb myši na vodorovný a svislý směr. Při otáčení válečků se přerušuje proud pomocí elektrických kontaktů, čímž vznikají elektrické impulzy. Podle nich pak počítač určuje polohu.


optomechanické
   Princip snímání pohybu myši je stejný jako u elektromechanických myší. Nepoužívají se však elektrické kontakty. Na ose každého válečku je nalisováno tzv. utínací kolo (kolečko s otvory po obvodu). Za tímto kolečkem je na jedné straně umístěn zdroj světla, na druhé straně detektor. Otáčením válečku dochází k přerušování toku světla od zdroje k detektoru a tím ke vzniku impulzů. Dosahuje se tak vyšší přesnosti.



optické
   Myš je vybavena infračervenou diodou. Dioda vysílá světlo, kterým osvětluje podložku. Odražené světelné paprsky procházejí čočkami a dopadají na fotodetektory. Jestliže se myš pohybuje, podložka absorbuje a odráží světlo, což registrují fotodetektory a převádějí ho na elektrické impulzy.
   
Skenování povrchu podložky se provádí až 1500 krát za sekundu. V době nečinnosti zdroj světla pohasne, aby šetřil elektrickou energii. Tento typ myši je velmi odolný vůči nečistotám a dosahuje lepších výsledků než myši optomechanické.