Osobní počítače musí být navrženy tak, aby bylo možné jejich snadné rozšiřování o další zařízení (zvukové karty, síťové karty, řadiče disků apod.). Takovéto rozšiřování je velmi často uskutečňováno pomocí tzv. rozšiřující sběrnice počítače (častěji označované pouze jako sběrnice), na kterou se jednotlivá zřízení zapojují. Tato rozšiřující sběrnice a zapojovaná zařízení musí tedy splňovat určitá pravidla.
   
Už od dob počítačů s procesorem 286 se používá 16bitová sběrnice ISA. Vzhledem k velkému množství přídavných karet, které jsou pro ni vyrobeny, se používá sběrnice ISA společně s jiným typem sběrnice i v dnešních počítačích, postupně ji však vytlačuje výkonnější sběrnice PCI. Kromě sběrnice ISA najdeme v běžných osobních počítačích dále sběrnice PCI a AGP.

    Mezi základní parametry každé sběrnice patří:

šířka přenosu  - počet bitů, které lze zároveň po sběrnici přenést
frekvence  - maximální frekvence, se kterou může sběrnice pracovat
rychlost (propustnost)  - počet bytů přenesených za jednotku času

 

sběrnice ISA
   
Sběrnice ISA (Industry Standard Architecture) má 16 bitovou datovou a 24 bitovou adresovou sběrnici. Vznikla ze starého typu sběrnice PC bus tak, že konektor byl rozšířen o další část se 36 vodiči. Konektor je tak složen ze dvou nestejně dlouhých částí. Konektor je černé barvy. Dnes se vyskytuje velmi zřídka. Nevýhodou sběrnice ISA je vyšší paměťová náročnost a především velké zatížení systému při komunikaci karet. Slot ISA je 16-ti bitový a pracuje na frekvenci 8 MHz.

 

sběrnice PCI
   
Sběrnice PCI (Peripheral Component Interconnect) byl vyvinut firmou Intel pro počítače s procesory Pentium. PCI je k systémové sběrnici připojena přes mezisběrnicový můstek. Sběrnice PCI je první sběrnicí s šířkou přenosu 64 bitů a využívá tak plně 64 bitové sběrnice Pentia.  Maximální frekvence, se kterou může sběrnice pracovat, je 33 MHz, čímž je zajištěna propustnost sběrnice 132 MB (32 bitů) nebo 264 MB (64 bitů) za sekundu. PCI sběrnice podporuje burst režim a tzv. busmastering, který dovoluje periferiím, aby převzaly nad sběrnicí řízení. Objevuje se také nový standard Plug & Play, který dovoluje velmi snadnou konfiguraci komponent pro PCI, popř. jejich automatickou konfiguraci bez zásahu uživatele. Sběrnice PCI je používána u všech typů počítačů (vyjma historických kousků).
   
Sloty bývají bílé barvy, opatřené přepážkou, která konektor rozděluje na dvě části. Na základní desce se obvykle vyskytují 3 až 6 slotů PCI.

 

sběrnice AGP
    AGP - Accelerated Graphics Port je slot, určený výhradně pro instalaci grafických karet. Princip
AGP je jednoduchý - grafické kartě umožníme zabrat prostor v pracovní paměti na základní desce a nezávislou, oddělenou sběrnicí dopraví data na této přímé cestě co nejrychleji. Rychlá sběrnice AGP se tedy používá pro přímé spojení mezi pracovní pamětí (RAM) na základní desce a čipem urychlovače na grafické kartě. Místo lokální paměti na kartě může teď grafický akcelerátor používat RAM počítače, a to třeba pro odkládání textur. Dosud se musely ukládat na kartě, aby k nim měl přístup grafický procesor. Nyní mohou být realizovány přímo z hlavní paměti.
   
Základní frekvence je pouhých 66 MHz. Hlavní výhodou sběrnice je možnost násobení objemu dat přenesených v jednom cyklu, proto existuje AGP 1x, AGP 2x, AGP 4x a připravuje se AGP 8x, která bude mít teoretickou propustnost až 2,1 GB/s.
   
Slot je hnědé barvy a bývá umístěn nad sloty PCI, více odsazen od kraje základní desky. Konektor má dvě řady pinů, proto je nutné zasunout grafickou kartu až na úplné dno slotu.

 

rozhraní AMR
    AMR je zkratka z anglického Audio Modem Riser. Je to nové rozhraní pro zařízení, která mají digitální a analogové části. Rozhraní slouží právě k oddělení těchto dvou částí - digitální část může být na základní desce nebo může být tvořena softwarově, analogová část se připojí právě do tohoto slotu. Předpokládá se, že analogová část zařízení se bude vyvíjet jen minimálně a updatovat se bude pouze část digitální. Slot AMR je umístěn o něco blíže k okraji základní desky než sloty PCI. Konektor je nesrovnatelně menší, má hnědou barvu a 46 kontaktů. Slot AMR je určen pro připojení zvukové karty či modemu.
   
Podobným rozhraním je slot CNR - Communication Network Riser, který je určen zejména pro síťové karty a modemy.