Před prvním použitím diskety je vhodné ji zformátovat. Většina výrobců dodává své diskety již zformátované, avšak u neznačkových typů tomu nebývá příliš zvykem. Formátováním diskety se smažou data na ní uložená, provede se kontrola povrchu a vytvoří se nová alokační tabulka.
   
Formátování je vhodné provést také v případě, že se data na disketě poškodí a nelze je přečíst správně. Běžná 3,5 palcová disketa má kapacitu 1 457 664 bajtů. Pokud bude část diskety poškozena, bude toto místo označeno a nebude se do něj zapisovat. Využitelná kapacita diskety pak bude logicky nižší. Obecně platí, že pokud je část diskety poškozena, je vhodné ji dále nepoužívat.

    Formátování diskety můžeme provést dvěma způsoby. První z nich je použití příkazu format. V nabídce Start zvolíme položku Spustit... Do příkazového řádku napíšeme příkaz format a:, kde písmeno a reprezentuje disketovou mechaniku. Příkaz potvrdíme klávesou Enter nebo kliknutím na tlačítko Ok.

 

    Otevře se dosové okno s programem format.exe. Nyní vložíme do disketové mechaniky disketu kterou chceme naformátovat a stiskneme klávesu Enter.

 

    Spustí se proces formátování.

 

    Po dokončení formátování budeme požádáni o pojmenování diskety. Pro pojmenování můžeme použít maximálně 11 znaků, klávesou Enter pojmenování přeskočíme.

 

    Na konci formátování se zobrazí zpráva o výsledku formátování. Uvedena je volná kapacita diskety, počet volných alokačních jednotek a sériové číslo. Pokud chceme formátovat další disketu, stiskneme písmeno a. Program ukončíme stiskem n.

 

    Druhým způsobem, jak zformátovat disketu, je použití formátu z Windows. Ve složce Tento počítač klikneme pravým tlačítkem na ikonu disketové mechaniky. Zobrazí se kontextové menu, z kterého vybereme volbu Naformátovat...

 

    Spustí se dialogové okno pro formátování. V políčku Kapacita vybereme volbu 1,44 MB. Dále určíme Typ formátování. Volba Rychlé pouze vymaže data a vytvoří novou alokační tabulku. Volba Úplné navíc zkontroluje celý povrch diskety a označí vadné bloky.
   
Z tohoto popisu jasně vyplývá rozdíl. Použijeme-li rychlé formátování a disketa bude obsahovat vadné bloky, pak tyto bloky nebudou označeny a při zápisu do nich dojde ke ztrátě dat. Naopak při úplném formátování budou vadné části označeny a nebude se do nich vůbec zapisovat.

    Stejně jako v prvním případě i zde můžeme disketu pojmenovat.

 

    Pokud jsme zatrhli volbu Podat zprávu o výsledcích formátování, zobrazí se informační okno se souhrnnými informacemi. V opačném případě se nezobrazí nic.