Počítačovou skříň můžeme rozdělit na několik částí. Jejich význam si nyní popíšeme. Při popisu budeme předpokládat typ skříně ATX.

ovládací tlačítka, informační LED diody
    se nachází na předním panelu počítačové skříně. Většinou zde najdeme tlačítko Power, které slouží k zapínání a vypínání počítače a také tlačítko Reset. To využijeme v případě, že počítač neodpovídá a jsme nuceni ho restartovat.
   
Blízko tlačítek se obyčejně nachází také dvojice informačních diod. Jejich barva záleží na výrobci počítačové skříně, obvykle platí, že zelená dioda indikuje zapnutý počítač a červená dioda využití řadiče disků.


pozice pro instalaci 3,5" a 5 1/4" mechanik

    najdeme také na předním panelu skříně. Instalují se do nich disketové mechaniky, CD mechaniky a další zařízení. Počet pozic je odlišný dle typu skříně. Nepoužité pozice bývají zakryty tzv. záslepkami. Do pozice 3,5" se instaluje disketová mechanika, případně jednotka ZIP. Větší pozice použijeme při instalaci mechaniky CD, DVD, výměnného rámečku na pevný disk a dalších zařízení.
   
Disketové jednotky do skříně vkládáme z vnějšku. K rámu skříně je uchytíme několika šroubky.


pozice pro instalaci pevných disků

    slouží k uchycení jednotek pevných disků. Většinou je najdeme pod disketovou mechanikou. Do plechového držáku se disk vkládá z vnitřku skříně a upevňuje čtyřmi šroubky.


nosný plech základní desky

    najdeme na boční straně skříně. Na tento plech se instaluje základní deska počítače.


šachty pro instalaci přídavných karet

    se nachází na zadní straně počítačové skříně. Jejich množství závisí na typu skříně. Nepoužité šachty jsou zakryty plechovými záslepkami, aby dovnitř skříně nemohl vnikat prach. Chceme-li nainstalovat nějakou přídavnou kartu, musíme příslušnou záslepku odstranit. Její místo obsadí konektory instalované karty. Aby karta ze slotu základní desky nevypadla, zajišťuje se šroubkem.


počítačový zdroj

    bývá ve většině případů umístěný v horní části zadní strany počítačové skříně. Zdroj je ke skříni přišroubován několika šroubky, takže jej lze případně demontovat. Na zadní straně zdroje se nachází větrák, který nasává vzduch ze skříně a přes zdroj ho vyfukuje ven. Proud vzduchu vyvolá ochlazení komponent i samotného zdroje. V blízkosti větráčku najdeme také hlavní vypínač zdroje, kterým přerušíme dodávku síťového napětí do zdroje.