Princip čtení CD-ROM a CD-R disků je shodný. CD médium má ve svém povrchu vylisovánu drážku ve formě spirály, v které jsou uložena data. Na CD však nelze vypálit přímo nuly a jedničky, proto je nutné data nejdříve zakódovat. Pro záznam pak budeme potřebovat dvě úrovně. Ty jsou v praxi realizovány jako výstupky (lands) a prohlubně (pits).

   
Čtení dat provádíme laserovým paprskem. Ten je nutné nejdříve zaměřit na požadované místo. K tomu slouží fokusační systém mechaniky. Laserový paprsek prochází nejprve hranolem s polopropustným zrcadlem. To ho propustí jen jedním směrem, zpět již neprojde a bude odražen. Paprsek se dostává do fokusačního systému, kde je soustavou čoček zaměřen na povrch disku. Povrch disku CD je opatřen odrazivou vrstvou, která způsobí odraz laserového paprsku zpět.
   
Právě v tomto okamžiku se rozhoduje o přečtené hodnotě. Síla odrazu totiž závisí na tom, zda se paprsek odráží od výstupku nebo prohlubně. Odražený paprsek je zaměřen zpět na hranol s polopropustným zrcadlem, kde se odráží na kolimátor. Ten zaměří paprsek na fotodiodu, která vyhodnotí intenzitu odraženého laserového paprsku.

 

      1    plocha (land)
2    ohnisko
3    prohlubeň (pit)
4    vrstva ochranného laku
5    reflexní vrstva
6    polykarbonátový disk
7    laserový paprsek
detail povrchu CD-R disku

 

      I       disk CD
II      fokusační systém
III     fotodioda
IV    kolimátor
V     laser
VI    hranol s polopropustným
        zrcadlem
schéma mechanismu CD mechaniky


   
Zápis dat na CD-R médium je prováděn opět laserovým paprskem. Použitý laser však musí mít vyšší výkon než čtecí laser. Při zápisu se laserový paprsek zaměří na požadované místo a krátkým impulsem se provede záznam dat. Laserový impuls způsobí narušení vrstvy organického barviva. Tím vznikne obdoba prohlubně, od které se čtecí laserový paprsek neodrazí. Tam, kde není nic zaznamenáno, je ekvivalent výstupku a laser se odráží od reflexní vrstvy.

    Poněkud jiná situace je u zápisu na média CD-RW, kde se používá odlišného principu záznamu. Stejně jako u jiných kompaktních disků je jako nosné médium použit drážkovaný polykarbonátový substrát, na kterém je naneseno několik vrstev, z nichž ta nejdůležitější je slitina Ag-In-Sb-Te. Protože princip jejich čtení je shodný s jinými typy CD, i zde se musí využívat různé odrazivosti materiálu. Slitina při běžné teplotě může setrvávat ve dvou stavech - amorfním a krystalickém. Při čtení míst s krystalickou fází laser prostoupí až k reflexní vrstvě a odrazí se, zatímco v místech s amorfní fází se rozptýlí.
    Zápis na CD-RW se provádí laserovým paprskem , který ohřeje slitinu aktivní vrstvy na teplotu 500 - 700 stupňů Celsia. Slitina se tak velmi rychle začne tavit a při následném ochlazení dojde k fázové přeměně do amorfního stavu.
   
Mazání média se provádí zahřátím slitiny pod teplotu tání avšak nad krystalizační teplotu (200 stupňů Celsia) po dostatečně dlouhou dobu. Po ochlazení se fáze slitiny navrátí zpět z amorfní do základní krystalické, a médium se chová jako prázdné.

 

CD-RW mechanika