kapacita disku
   
Kapacita disku udává, jaké množství informací na něj můžeme uložit. Velikosti nabízených disků se pohybují v rozmezí od 20 do 100 GB.

hustota zápisu
    Tento údaj nám říká, kolik informací může být uloženo na určité části plotny. Každá plotna se skládá z tzv. stop, což jsou kružnice, které v kombinaci s lineární hustotou plotny určují hustotu zápisu. Stopy ploten si představme úplně stejně jako letokruhy u stromu: čím více je na plotně stop, tím větší je kapacita disku. U nejnovějších pevných disků na trhu se hustota zápisu pohybuje kolem 50 000 stop na plotnu. Ovšem když měříme hustotu zápisu, měříme stopy poloměrem plotny v jednopalcových mírách. Takže plotna má sice 52 000 stop, ale její TPI (Tracks Per Inch - počet stop na palec) je 40 000, což dává hustotu plotny 40 000 TPI. Plotna má obvykle poloměr 1,3 - 2 palce.

    Opačným ukazatelem k hustotě zápisu je lineární (nahrávací) hustota plotny. To je jednotka toho, kolik bitů může být uloženo v určité délce stopy. Logicky, čím jsou bity k sobě blíže, tím vyšší je kapacita plotny. Dejme tomu, že plotna pevného disku má lineární hustotu 450.000 bitů na stopu, což vynásobeno počtem TPI na plotnu nám dává hustotu zápisu plotny, to znamená: 450 000 BPI * 40 000 TPI = 18 000 000 000 bitů/palec2 = 18 Gbitů/palec2.

    Kvůli jednoduchosti ustanovili výrobci pevných disků hustotu plotny (kapacitu) v GB/plotnu. Takže pokud má pevný disk hustotu 10 GB/plotnu a má čtyři plotny, pak může uchovávat až 40 GB dat.

počet otáček za minutu
   
Rychlost otáčení pevného disku určuje, jak rychle otáčí osa plotnami. Obvykle se měří v RPM (Revolutions Per Minute). V současnosti se vyrábějí IDE disky, které mají rychlost 5 400 nebo 7 200 otáček za minutu, ale k dispozici již jsou i disky s otáčkami 10000 RPM. Čím je rychlost otáčení vyšší, tím je větší přenosová rychlost a menší přístupová doba a prodleva. Samozřejmě s růstem počtu otáček za minutu roste i cena pevného disku a takový model zpravidla vykazuje i vyšší hlučnost a vyzařuje více tepla. Vzrůstající teplotu disku je pak vhodné eliminovat přídavným větráčkem.

cache
   
Vyrovnávací paměť, do které se průběžně ukládají data, čtená z disku. Při požadavku na přečtení dalších dat se nejdříve prohledá rychlejší vyrovnávací paměť. Nejsou-li požadovaná data ve vyrovnávací paměti, musí se načíst standardním postupem z pomalejší hlavní paměti nebo paměťového média. Velikost této paměti ovlivňuje zásadním způsobem výkon disku.

přístupová doba
   
Jedná se o průměrnou přístupovou dobu k libovolnému místu na disku v milisekundách. Je to čas potřebný k tomu, aby se čtecí nebo záznamová hlava dostala nad určený sektor. Čím nižší je tato hodnota, tím se zvyšuje reálný výkon disku. V současné době se u IDE disků tato hodnota pohybuje kolem 9 ms.