Zpráva o úmrtí doc. Ludvíka Vacka

Publikováno: 22.06.2022

Milé kolegyně, milí kolegové, přátelé.

Je naší smutnou povinností oznámit akademické obci, že nás navždy opustil dlouholetý pedagog katedry výtvarné výchovy PF JU doc. Ludvík Vacek, ak. mal. (*29. 7. 1951 České Budějovice – †19. 6. 2022 Borovany).

Ludvík Vacek studoval v letech 1965-1969 na Střední odborné škole výtvarné v Praze a v letech 1969-1975 na Akademii výtvarných umění v Praze u O. Oplta, J. Johna, a J. Čepeláka. Při studiu na akademii absolvoval v letech 1973-1975 též studia na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze u J. Uždila. Kromě institucializovaného vzdělávání rozšiřoval své umělecké kompetence i studiem soukromým, a to u V. Boukala a M. Peterky v Českých Budějovicích a u J. Jahelky a J. Johna v Praze. V letech 1976-1979 vyučoval na tehdejší Lidové škole umění v Trhových Svinech.

Na katedře výtvarné výchovy působil od roku 1979 až do roku 2014, kdy odešel do důchodu. V roce 1984 byl jmenován docentem pro obory kresba a grafika, které po celou dobu svého pětatřicet let dlouhého působení na naší katedře také vyučoval.

Za svou tvorbu v oblasti kresby, grafiky a realizace v užité malbě, propagační grafice, ilustraci i v monumentální tvorbě obdržel četná ocenění. Jeho díla prezentovaná na mnoha výstavách nejen v České republice jsou zastoupena v řadě veřejných i soukromých sbírek.

Náhlým odchodem Ludvíka Vacka ztrácíme nejen skvělého umělce a kolegu, ale také přítele a kamaráda. Nikdy nezapomeneme.

Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 27. 6. 2022 od 10:00 v kapli na hřbitově v Borovanech.

Ostatní aktuality