řeka LUŽNICE

Řeka Lužnice je pravým přítokem řeky Vltavy, do níž ústí poblíž Týna nad Vltavou v oblasti vodní nádrže Kořensko.

horní tok Lužnice v Českých Velenicích
Pramení v Rakousku na západním svahu Aichelbergu v Novohradských horách nedaleko města Gmünd v nadmořské výšce 920 m. V Rakousku se jmenuje Lainsitz. Asi 4 km od pramene vtéká Lužnice na české území. V délce asi 3 km tvoří státní hranici, poté se vrací zpět do Rakouska a pak již jako poměrně silný tok přichází natrvalo do Čech.k Českým Velenicím protéká horskou lesnatou krajinou.
přírodní rezervace Meandry Lužnice
Za Velenicemi vtéká do široké Třeboňské pánve, známé soustavou rybníků z 15. a 16. století. V tomto úseku tvoří koryto řeky četné zákruty a boční ramena. Za Suchdolem nad Lužnicí se vlévá do Lužnice říčka Dračice, která protéká malebnou lidskou rukou nedotčenou krajinou při hranicích s Rakouskem. U mohutného jezu zvaného Pilař se od Lužnice odděluje asi 48 km dlouhá Zlatá stoka. U Novořecké bašty (asi 6 km pod obcí Majdalena) odbočuje z původního řečiště vpravo odvodňovací průplav Nová řeka. Původní, často meandrující a neupravované koryto řeky mezi obcemi Stará Hlína a Majdalena je i se svým okolím dnes známé jako přírodní rezervace Meandry Lužnice. Dále pokračuje Lužnice kolem města Třeboň pod názvem Stará řeka, protéká stejnojmennou rezervací a za ní napájí největší český rybník Rožmberk.
údolí Lužnice v Táboře
Pod ním protéká Chráněnou krajinnou oblastí Třeboňskok Veselí nad Lužnicí. Zde přijímá zpět Zlatou stoku. Ve Veselí zachycuje Lužnice zprava vody řeky Nežárky a dále protéká Borkovickými blaty k Soběslavi a Táboru. Před Táborem se její údolí prohlubuje a zužuje. Pod hradbami města se tok Lužnice, směřující doposud přímo na sever, obrací prudce k jihozápadu. Za Táborem protéká úzkým a skalnatým údolím. Přibírá z prava vody Vlásenického potoka,jehož dolní tok je chráněn jako přírodní památka, a pokračuje kolem zřícenin hradů Příběnice a Dobronice k lázeňskému městu Bechyni.
údolí Lužnice pod hradem Dobronice
Přibližně v polovině cesty mezi Táborem a Bechyní přemosťuje Lužnici u Stádlce cenný řetězový most. V Bechyni přijímá řeka zprava vody říčky Smutné. Za městem se k ní připojuje krásným kaňonem se linoucí potok zvaný Židova strouha. Od Bechyně vede řečiště sevřené lesnatými stráněmi vodu Lužnice ke Kolodějím nad Lužnicí, kde již začíná vzdutí Orlické přehradní nádrže, a k Týnu nad Vltavou, před nímž se vlévá poblíž Neznašova do řeky Vltavy.

soutok Vltavy s Lužnicí u Neznašova (Lužnice v pozadí) soutok Lužnice s Nežárkou ve Veselí

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Pomalý proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi nejčastěji sjížděné řeky u nás, a proto bývá zvána rájem českých vodáků. Sjízdná je prakticky po celé délce toku na našem území. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy. Od pramene k soutoku s Vltavou je Lužnice dlouhá 208 km. Odvodňuje území o ploše 4.226 km čtverečních.

Lužnice Lužnice

Mezi Planou nad Lužnicí a Táborem vede okolo řeky trasa modré a žluté turistické značky. Nejzajímavější částí údolí Lužnice mezi Táborem a soutokem s Vltavou vede trasa červené značky.


(c) Martin Bílek 1999. All rights reserved.