Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF GIS DAY 2014 (projekt scienceZOOM2)

GIS DAY 2014

(projekt scienceZOOM2)

 

GIS DAY 2014 aneb jak pracovat s geografickými informačními systémy? Kde se s GIS setkáváme v běžném životě? Jak si vytvořit svou vlastní mapovou aplikaci v programu ArcGIS online? S tím vším si hravě poradí "badatelé" z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.

V rámci celorepublikového Týdne geografie pořádal Zeměpisný badatelský klub katedry geografie PF JU ve spolupráci s Gymnáziem Jírovcova v Českých Budějovicích pod záštitou projektu scienceZOOM2 výukový seminář "GIS DAY 2014".

Studenti 1. - 4. ročníků Gymnázia Jírovcova a studenti katedry geografie PF JU se poutavou formou nejprve dozvěděli základní teoretické znalosti o geografických informačních systémech a jejich využití v praktickém životě. Následně sami pracovali v aplikaci ArcGIS online a vytvořili si vlastní mapové výstupy na témata "Má oblíbená místečka v Českých Budějovicích"; "Má cesta do školy" aj.

Studenti zjistili, že ArcGIS online je nástroj pro vytváření map a mapových aplikací, s nímž lze pracovat odkudkoliv a velice jednoduše, pouze s využitím dostupné internetové sítě. Své vytvořené mapové výstupy studenti mohli ihned sdílet se svými spolužáky skrze sociální sítě či emailovou komunikaci. Aplikace nabízí možnost reagovat na rychlé změny, vytvořit si zajímavé vlastní mapové výstupy, doplněné fotografiemi či zaznamenávající aktuální informace např. z dovolené, které mohou uživatelé sdílet se svými přáteli a okolím téměř okamžitě.

Tímto seminářem se katedra geografie PF JU a Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích připojily k oslavám mezinárodního dne GIS.

Semináře se účastnilo více jak 100 účastníků z řad studentů Gymnázia Jírovcova a jejich pedagogů.

 

Napsali: Mgr. Jan Dvořák, dr. Petra Karvánková, dr. Eva Niklesová