Počítačová skříň slouží jako kryt všech počítačových komponent. Zároveň také slouží jako šasi pro upevnění základní desky, rozšiřujících karet a mechanik. Jednotlivé typy skříní se liší svou velikostí, uspořádáním a počtem volných pozic pro FDD a CD mechaniky.

počítačová skříň typu miditower

 

    Počítačový zdroj napájí všechny komponenty počítače. Vede z něho několik napájecích kabelů. Speciální konektor(y) mají vodiče napájející základní desku. Ostatní konektory lze rozdělit dle velikosti do dvou skupin. První, větší konektory jsou určeny pro napájení HDD a CD mechanik, menší konektory pak pro FDD mechaniky.

počítačový zdroj ATX

 

 

     

    Základní deska je jakýmsi základním stavebním kamenem osobního počítače, její vlastnosti určují do značné míry vlastnosti celého počítače. Základní deska (také mateřská deska nebo motherboard) skutečně vypadá jako deska a v počítači plní mnoho úkolů. Do základní desky se instaluje procesor, paměti a rozšiřující karty, připojují se k ní také disketové mechaniky, pevné disky a další zařízení. Základní desky se od sebe liší například svou velikostí nebo tím, jaké procesory a paměti se do nich mohou instalovat, jaké mají uspořádání, komponent a podobně.

 

 

   

    Procesor počítače je jeho základní součástí. Je to integrovaný obvod o velmi vysokém stupni integrace (desítky miliónů součástek na čipu), osazený v pouzdře. Procesor vykonává veškeré instrukce programů, matematické výpočty a podílí se na řízení dalších částí počítače. Hlavním parametrem je rychlost procesoru. Udává se v  MHZ (megahertzech), což znamená počet instrukčních cyklů za vteřinu.
   
Každý program se skládá z jednotlivých instrukcí a ty se dále dělí na instrukční cykly. Např. instrukce sčítání má tyto cykly: načtení čísla A z paměti, načtení čísla B z paměti, sečtení a zápis výsledku do paměti. Dnešní nejvýkonnější procesory dosahují frekvencí až 2GHz.

 

 

   

    Operační paměť počítače slouží k velmi rychlému načítání a ukládání programů a uživatelských dat. Označuje se také jako paměť RAM. Obvykle je realizována integrovanými obvody CMOS, jako dynamická. Paměť je závislá na napájení, po přerušení dodávky napájení svůj obsah ztrácí. Dnešní počítače obsahují běžně kolem 128 MB paměti RAM.

 

 

   

    Grafická karta umožňuje počítači zobrazovat informace na monitoru. Úkolem grafické karty je zpracování a převod digitálních dat na analogové signály RGB, které se potom použijí pro zobrazení na monitoru. Některé karty podporují také digitální výstup pro panely LCD, nebo TV výstup pro zobrazení pomocí televizní obrazovky.

 


   

    Pevný disk (ang. HardDisk - odtud zkratka HDD) slouží k uchovávání dat v počítači. Narozdíl od operační paměti RAM je schopen si pamatovat data i po přerušení napájení. Na pevném disku máme uložen systém, všechny programy i dokumenty v počítači. Proto pokud dojde k selhání pevného disku, jsou důsledky velmi závažné.

 


     

    Disketová mechanika je standardním vybavením všech počítačů. Slouží ke čtení a zápisu výměnných disků, tzv. disket. Pomocí nich pak lze jednoduše přenášet soubory mezi počítači. Disketa má kapacitu 1,44 MB dat. V dnešní době však již tato kapacita nedostačuje a proto se začínají pomalu prosazovat i jiné technologie. Jednou z nich je například mechanika ZIP s kapacitou 100MB.