MŠSp - Přijímací řízení
Jednooborové bakalářské studium prezenční se standardní dobou studia 3 roky.
Katedra pedagogiky a psychologie PF JU, Dukelská 9, České Budějovice,
Garant přijímacího řízení MŠSp: Mgr. Olga Malinovská, tel.: 387 773 230, e-mail: omalinovska@pf.jcu.cz
Charakteristika studijního oboru
Studijní obor Speciální pedagogika předškolního věku – učitelství pro mateřské školy je bakalářský, prezenční studijní obor, který poskytuje vysokoškolské vzdělání speciálně pedagogickým pracovníkům pro děti předškolního věku. Studijní obor zahrnuje předměty zaměřené na speciální pedagogiku a její dílčí disciplíny, dále pedagogiku, psychologii a základy lékařských věd. Nedílnou součástí studia je odborná praxe, která je zahrnuta v každém semestru studia. Bakalářský studijní obor poskytuje základ vysokoškolského vzdělání pro další navazující magisterské studium speciální pedagogiky.
Profil absolventa
Absolvent/ka oboru bude schopen/a přiměřeně reflektovat děti předškolního věku se speciálními výchovnými nebo vzdělávacími potřebami a bude připraven/a se podílet na jejich výchově a vzdělávání. Uplatní se jako pedagog v předškolním zařízení – mateřské škole, ve speciálním předškolním zařízení – speciální mateřské škole (ve školských zařízeních zřizovaných podle § 16, odst. 9 školského zákona), ve třídách pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami při předškolním zařízení a dále při edukaci jedinců se speciálními potřebami například ve stacionářích a dětských centrech, případně jako asistent.
Přijímací zkouška
Podmínkou pro přijetí ke studiu studijního oboru Speciální pedagogika předškolního věku – učitelství pro mateřské školy v prezenční formě je dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání (tuto skutečnost doloží uchazeč/ka odevzdáním úředně ověřené kopie maturitního vysvědčení) a dále splnění podmínek přijímacího řízení.
Přijímací zkouška je písemná. Sestává z písemného testu z oboru biologie člověka a dále z poznatků z pedagogiky, psychologie a speciální pedagogiky v rozsahu středoškolského učiva a doporučené literatury a z úkolů k posouzení studijních a profesních předpokladů ke zvolenému oboru.
Kritéria pro vyhodnocení přijímací zkoušky
Při přijímací zkoušce je možné získat maximálně 100 bodů.
Na základě bodového hodnocení přijímací zkoušky budou uchazeči/ky zařazeni/y do pořadí, které rozhoduje (ve vztahu ke stanovené kapacitě oboru v daném roce) o přijetí ke studiu.
Přijímací zkoušku úspěšně vykonal/a uchazeč/ka, který se umístil/a do 60. pozice (včetně) v pořadí podle počtu získaných bodů. Přesný počet přijímaných uchazečů je nižší a je určen aktuální kapacitou oboru v daném roce.
Další důležitá sdělení
Uchazeč/ka se dostaví 20 minut před zahájením zkoušky k prezenci, během níž bude provedena kontrola totožnosti podle občanského průkazu či cestovního pasu. Uchazeč/ka si přinese průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas), psací potřeby, příp. ověřenou kopii maturitního vysvědčení, pokud nebyla zaslána s přihláškou.
Přijímací zkouška se uskuteční ve dvou rovnocenných termínech. Uchazeč/ka si z těchto dvou termínů jeden vybere bez povinnosti jej fakultě předem oznámit. Přijímací zkoušky se konají vždy v budově Pedagogické fakulty v Dukelské ulici.
Doporučená literatura k přípravě na přijímací zkoušku
Dylevský, I. Somatologie. Praha: nakl. Epava, 2000. ISBN 978-80-86297-05-7
Helus, Z. Úvod do psychologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3037-0.
Kern, H., Mehlová, Ch., Nolz, H., Peter, M., Winterspergerová, R.: Přehled psychologie. Praha, Portál.2015. ISBN 978-80-262-0871-6
Kol. autorů Společenské vědy pro střední školy. 1. díl, Brno: Didaktis, 2010. ISBN: 978-80-7358-144-2.
Lechta, V. Základy inkluzivní pedagogiky. Praha: Portál 2010. ISBN 978-80-7367-679-7
Novotný I., Hruška M. Biologie člověka pro gymnázia. 4. přepracované vydání, Praha: Fortuna, 2010. ISBN: 978-80-7373-007-9.
Pipeková, J. Kapitoly ze speciální pedagogiky. Brno: Paido, 2010. 401 s. ISBN 978-80-7315-198-0
Slowík, J. Speciální pedagogika. Praha: Grada 2016. ISBN 978-80-271-0095-8
Příklady vzorových otázek k testu:
Trojklanný nerv vystupuje z:
- míchy páteřní
- hypotalamu
- Varolova mostu
- hypofýzy
Člověk má párů žeber:
- 11
- 15
- 12
- 10
Autogenní trénink je
- forma psychologické diagnostiky
- trénink paměti
- relaxační technika
- trénink vizuomotorické koordinace
Ebbinghausova křivka je
- křivka nastupující únavy
- křivka rychlosti čtení
- křivka rychlosti práce
- křivka zapomínání