Přednáška na Noci vědců (pátek 24. září 2021)

Přednáška představuje téma psychologické analýzy textu. Věnuje se analýzám rozhovorů, výpovědí, textů na sociálních sítích či dopisů prováděných prostřednictvím moderních výpočetních postupů.

Prezentace je zaměřená na čtyři základní oblasti: Jak psychologicko-lingvistická analýza probíhá? Jak souvisí forma či obsah slovní komunikace s osobností a prožíváním mluvčího? Jsou výsledky výzkumů platné pro všechny mluvčí a pro všechny jazyky? S jakými problémy se současný výzkum potýká?

Tyto a další souvislosti se budete moci dozvědět v pátek 24. září 2021 od 20 hodin na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (aula D321, 1. patro).

Přednášku vede Dalibor Kučera z Katedry psychologie PF JU, řešitel psychologicko-lingvistických výzkumných projektů "Komputační psycholingvistická analýza českého textu" (GA ČR, 16-19087S) a "Personality Processes and Oral Communication" (Fulbright-Masaryk Scholarship, 2020-28-11), autor knih „Osobnostní markery v textu“, „Moderní psychologie: Hlavní obory a témata současné psychologické vědy“ a „Výzkum CPACT: Komputační psycholingvistická analýza českého textu“.